Uus uuring kinnitab, et rikaste ja vaeste jõukuse vahe arenenud riikides on viimase 30 aasta suurim, vahendab CNBC.
OECD raport leidis, et 20 arenenud riikide populatsiooni rikkaim 10% teenib 9,6 korda enam kui elanikkonna vaeseim 10%.Kõige rikkam 10% majapidamistest omab poolt kogu rikkusest, järgmised 50% hoiavad enda käes suurt osa ülejäänust. Ülejäänud 40% elanikkonnast omavad kõigest 3% kogu rikkusest.Raport viitab globaliseerumisele, tehnoloogilistele muutustele ja regulatoorsetele reformidele kui peamistele faktoritele, mis on üha suureneva jõukuselõhe taga.
Spetsiifilisi oskusi nõudvatel töökohtadel nagu IT või finants on inimeste palgad suure kasvu teinud. Väheseid oskuseid nõudvaid töid tegevate inimeste palgad aga ei ole üldsegi mitte samas tempos kasvanud. Rikkuse konsentreerumisele on aidanud kaasa ka kõrgepalgaliste maksuvähendused.
Ajal, mil jõukus on peamiselt kogunenud kõige rikkamate kätte, mõjutas finantskriis just enim keskklassi majapidamisi. Enamikes OECD riikides kukkus või stagneerus ajavahemikul 2007-2011 inimeste reaalpalk.Kreekas näiteks kaotas igal aastal kesmine majapidamine enam kui 8% oma netosissetulekust; Hispaanias, Iirimaal ja Islandil kukkus sissetulek 3,5%. Enamus langusest põhjustas töökaotus, mitte langenud palgad. Kõige rängemalt mõjutas sissetuleku langus kõige vaeseimat elanikkonda.